Spaniolul Francesc Artigues Ramis a câștigat Transfier 2019, ajungând astfel la al treilea titlu cucerit în cadrul acestei competiții. Pe locul doi a venit moldoveanul Andrei Vrăbii, iar pe locul trei s-a clasat Andrei Dudu.

Podiumul de la Transfier 2019. Foto: arhivă personală Francesc Artigues Ramis

Spaniolul a condus cursa încă de la început, reușind să iasă primul din apă, după 29min13s (1min33s/100 metri). De asemenea, el a reușit să obțină și cel mai bun timp la proba de ciclism – 2h45min20s (medie generală 32,33km/h).

Francesc Artigues Ramis a alergat proba de semimaraton în 1h27min39s (medie generală 4min11s/km), al doilea cel mai bun timp la această probă din competiție.

Spaniolul a câștigat categoric Transfier 2019, cu o diferență de aproape 15 minute față de următorul clasat.

10. Trella Tamaș – 5.29:02

Transfier 2019 a avut la start 186 de concurenți la masculin.

Adel Koter a câștigat Transfier 2019 la feminin

La fete s-a câștigat și mai categoric, diferența de timp dintre primul și al doilea loc fiind de aproape 38 de minute.

Adel Koter a trecut prima linia de finish, după 6h08min34s. A fost urmată de Maria Szakacs, care a trecut linia de finish după 6h46min11s. Locul trei a revenit Otiliei Dantiș, care a încheiat concursul după 6h52min08s.