Turul Frantei 2014 - etapa 15 - Bauer
Jack Bauer, marele pierzător din Turul Franței etapa 15.

Alexander Kristoff (Katusha) a câștigat cea de-a doua sa  etapă din Turul Franței, după ce a reușit  să câștige sprintul din etapa a 15-a, care  a avut loc  duminică. Finalul a fost  plin de dramatism, după ce  plutonul, în care se afla  și  Kristoff,  i-a ajuns din urmă  pe evadații zilei,  când mai erau doar câțiva zeci de  metri.

Cei doi evadați, Jack Bauer (Garmin-Sharp) și Martin Elmiger (IAM Cycling) au fost în evadare peste 200 km și au avut avantaj, la un moment dat, chiar  și de peste 6 minute. Bauer a avut  forța să sprinteze în ultimii 200 de  metri, desprinzându-se de cel  alături de care fusese în  evadare, dar plutonul și cei care erau  în  față și au declanșat sprintul au venit cu o viteză imparabilă. Bauer a  izbucnit în lacrimi la sfârșit, după ce a fost la două  secunde de  victoria  vieții lui.

A fost  o etapă plată, care n-a pus probleme cicliștilor cu pretenții  la clasamentul  general,  iar Vincenzo Nibali, liderul cursei, n-a avut parte de  nicio provocare.