Michael Matthews (Sunweb) a câştigat etapa a 14-a din Turul Franţei, pe sprintul de pe ultimele sute de metri, cu o lungime de bicicletă în faţa lui Greg Van Avermaet (BMC Racing). Pe locul trei a venit Edvald Boasson Hagen (Dimension Data).

Neaşteptat, Fabio Aru (Astana), purtătorul tricoului galben, a pierdut teren în faţa lui Chris Froome pe ultima urcare, motiv pentru care a cedat şi conducerea în clasamentul general. Britanicul conduce acum cu 19 secunde în faţa lui Aru şi cu 23 de secunde în faţa lui Romain Bardet (AG2R La Mondiale).

Pentru Sunweb a fost a doua victorie consecutivă de etapă în Turul Franţei, după triumful înregistrat de Warren Barguil în etapa a 13-a. Pentru Matthews a fost a doua victorie din cariera sa înregistrată în Turul Franţei.

Cursa a fost marcată de o evadare timpurie formată din cinci rutieri, din care a rezistat doar Thomas De Gendt, ciclist care până la urmă a fost prins de pluton când mai erau 12 km. Pe urmă, s-a format un alt grup mic, dar a fost ajuns şi acesta de pluton, iar bătălia finală s-a dat pe ultimii 600 de metri.