Turul României 2019 a fost câștigat de rutierul olandez Alex Molenaar (Monkey Town – A Block CT), care a fost urmat în clasamentul final de rusul Savva Novikov (Lokosphinx), la 15 secunde, şi de cehul Karel Hnik (Elkov Author), la 46 de secunde.

Turul României 2019 - podium clasamentul general
Turul României 2019 – podium clasamentul general

Cel mai bun ciclist român a fost Serghei Ţvetcov, campionul de anul trecut, la două secunde de podium, pe locul 4 anul acesta. În top 10 s-a mai clasat un român, Emil Dima (Giotti Victoria Palomar), pe locul opt, la 52 de secunde de învingător.

Turul României 2019 - podium clasamentul cățărătorilor
Turul României 2019 – podium clasamentul cățărătorilor

Astăzi a fost a cincea etapă, ultima, desfăşurată în Bucureşti, 18 tururi de circuit pe traseul Piaţa Victoriei – Şoseaua Kiseleff – Piaţa Arcul de Triumf – Bulevardul Regele Mihai I – Piaţa Presei Libere, pe 111,5 km. Victoria i-a aparținut polonezului Stanislaw Aniolkowski (CCC Development Team).

Românul Eduard Michael Grosu s-a clasat pe locul al doilea.

Turul României 2019 - etapa 5 - sprint finish
Turul României 2019 – etapa 5 – sprint finish

Turul României a ajuns în 2019 la a 52-a ediție, s-a desfășurat în perioada 11-15 septembrie și a avut un traseu de 707 kilometri, care a pornit din Cluj-Napoca, a ajuns pe TransBucegi (Drumul Babelor) și s-a încheiat în București.

La ediția din acest an au participat 20 de echipe, dintre care șase echipe naționale și 14 echipe continentale.