Patrick Pescaru - Moon Time Bike 2019 - foto Mihai StetcuPatrick Pescaru în acțiune. Foto: Mihai Stetcu

Patrick Pescaru a câștigat Moon Time Bike, singura competiție XCO de la noi pe timp de noapte, care a avut loc în Parcul Tineretului din Capitală, sâmbătă, 19 octombrie 2019.

Patrick Pescaru - Moon Time Bike 2019 - foto Mihai Stetcu
Patrick Pescaru în acțiune. Foto: Mihai Stetcu

Patrick Pescaru (NoMad Merida CST) a trecut primul linia de finish, după 01:22:30. Pe locul 2 a venit Roberto Burța (Scott Faresin Team), după 01:22:49, iar locul 3 a fost adjudecat de către Lucian Logigan (Scott Faresin Team), după 01:25:27.

La feminin a câștigat Salome Bondor (NoMad Merida CST), după 01:33:25. Locul 2 i-a revenit Mirunei Gîrbacea (Dinamo BikeXpert Supertbet), după 01:33:57, iar locul 3 a fost ocupat de către Suzanne Hilbert (NoMad Merida CST), după 01:39:27.

La startul competiției s-au aliniat cei mai buni rideri din România, în concurs fiind acceptați doar concurenții clasați în primii 15% la Prima Evadare sau în primii 30% la principalele maratoane montane.

Moon Time Bike a avut un circuit de aproximativ 5 km, care trebuia parcurs de cinci ori. Riderii au pedalat pe alei, poteci, podeţe, trepte, urcări şi coborâri pe asfalt şi teren accidentat, fiecare tur având o diferenţă de nivel de 120 de metri. Diferența totală de nivel a fost de aproximativ 700 de metri pe 35 km.

Concursul s-a terminat în momentul în care liderul a trecut linia de finish, toți riderii fiind opriți după el, indiferent de numărul de tururi parcurse.