Alexandru Diaconu a povestit pe blogul său cum a fost în finala mondială Half Ironman care a avut loc recent în Las Vegas.

N-a fost tocmai cum ar fi vrut Alexandru. A plecat bine la înot, dar i-a ajuns din urmă pe cei care luaseră startul înaintea lui şi a fost nevoit să treacă peste ei, la propriu.

Pe urmă, proba de bicicletă a fost grea din cauza căldurii foarte mari şi a diferenţei de nivel, care înţeleg că a fost suficient de mare (1.400 m)  încât să fie încadratată fără probleme şi la un traseu montan.

Alexandru Diaconu a dat totul la această probă, circulând cu viteze SF pentru mulţi dintre noi – peste 70 km/h pe coborâre.  Totuşi, această dăruire l-a costat la ultima probă, cea de alergare, când s-a confruntat cu crampe musculare şi la un moment dat a fost nevoit să se oprească câteva secunde.

Citiţi toată povestea pe blogul său.

Pentru cei care nu ştiu, repet în ce constau probele de Half Ironman: înot 1,9 km, ciclism 90 km şi alergare 21,1 km.

Un lucru care mi se pare demn de menţionat şi pe care nu l-a spus nimeni până acum: Alexandru Diaconu a realizat în cadrul acestui concurs un timp cu care ar fi intrat şi în topul celor de la categoria PRO, pe locul 38 din 39. Cu alte cuvinte, Alexandru Diaconu se află între primii 38 de sportivi din lume la categoria Half Ironman.

Timpii lui Alexandru Diaconu: Înot 28:25 | Tranziţie 1 3:15 | Ciclism 2:29:53 | Tranziţie 2 1:11 | Alergare 1:32:48 | Timp total 4:35:30

Timpii lui Craig Alexander, campionul PRO: Înot 24:45 | Tranziţie 1 2:34 | Ciclism 2:14:47 | Tranziţie 2 0:53 | Alergare 1:11:51 | Timp total 3:54:48

Foto (arhiva personală a lui Alexandru Diaconu)

[nggallery id=153]

4 thoughts on “Alexandru Diaconu: povestea unei finale mondiale (Ironman 70.3 Las Vegas)”