Andrei Dudu (Sportul Pentru Tine) s-a clasat pe locul 2 în cadrul XMan Oradea, după 10h17m35s, la peste 47 de minute față de ocupantul primului loc, sportivul ungur Vatai Miklos (09:29:51). Dar asta este mai puțin relevant, pentru că Andrei Dudu nu este sportiv profesionist.

Performanța lui este cu atât mai notabilă cu cât Andrei Dudu a devenit campion național la triatlon pe distanțe lungi. Concursul Xman Oradea, singura competiție de triatlon din România pe distanțe lungi (3800m înot – 180 km ciclism – 42.2 km alergare), a fost organizat anul acesta în parteneriat cu Federația  Română de Triatlon.

Cum s-au împărțit cele 10 ore și 17 minute:

• înot: 01:08:40
  • ciclism: 05:04:28
  • alergare: 04:11:52

Pe locul trei, la nivel general, s-a clasat românul Maier Andras, după 10:40:47, care devine  vicecampion național.

La fete, competiția a fost câștigată de o sportivă din Costa Rica, Maja Urban, după 10:47:15. Pe locul 2 a venit Andreea Călugăru, 13:14:08, care devine astfel campioană națională la triatlon pe distanțe lungi.

Marea favorită pentru câștigarea titlului național, Ioana Molnar-Diaconu, a fost nevoită să abandoneze concursul din motive de sănătate.

Podiumul, la nivel general, a fost completat de o sportivă din Ungaria, Eva Gyebnar, după 13:37:33.

Pe locul patru s-a clasat o româncă, rezultat care o propulsează drept vicecampioană națională: Anamaria Bako, cu timpul 13:46:14.

Rezultatele complete aici

Câștigătorii half-Ironman Oradea

La distanța half competiția a fost strânsă. Pe locul 1 a venit un sportiv din Ungaria, Peter Szilagyi, după 04:12:08. Pe locul 2 s-a clasat românul Deak Zsombor (04:18:58). Pe locul trei s-a clasat Mihai Vigariu (04:23:09), revenit după o accidentare grea, în care a fost implicat în timpul unui antrenament.

Alexandru Toma a completat podiumul românilor (locul 4, în clasamentul general), după 04:39:31.

La fete concursul a fost câștigat de către o sportivă din Ungaria, Fruzsina Szabolcsi, după 04:53:23. Locul 2 a fost completat tot de către o sportivă din Ungaria, Diana Szentpeteri, după 05:00:56. Locul trei i-a revenit unei sportive din România, Maria Szakacs, după 05:52:43.

Am auzit că au fost condiții foarte grele ieri la Oradea, cu temperaturi de “doar” 38 de grade la umbră, cu apă mâloasă, dar și cu un traseu de ciclism îngreunat de mașini și pietoni neavizați.