Romania la Campionatul European de Triatlon U23

România s-a prezentat cu o delegaţie formată din patru sportivi la Campionatul European de Triatlon U23, ce a avut loc în data de 5 august în Ungaria, la Velence. La băieţi i-am avut pe Alexandru Ion şi Nicolae Şeitan, în timp ce la fete au concurat Antoanela Manac şi Andreea Bălan.

Masculin – locul 46 şi locul 49 din 50

La masculin s-au întrecut 52 de sportivi din Europa, dintre care unul a fost descalificat, iar unul a abandonat. Ţări precum Spania, Marea Britanie, Ungaria, Israel, Portugalia sau Rusia au avut cel puţin patru sportivi în competiţie.

Competiţia a fost de tipul sprint, 750 de metri înot, 20 km ciclism şi 5 km alergare.

România a fost reprezentată de Alexandru Ion şi Nicolae Şeitan, care s-au clasat pe locurile 46, respectiv 49 din cei 50 de sportivi integralişti.

Alexandru Ion a ieşit din apă după 00:09:54, pe locul 43, în timp ce Nicolae Şeitan a fost al 51-lea, după 00:10:05. Comparativ, cel mai bun timp la înot din concurs a fost 00:08:58 şi i-a aparţinut maghiarului Márk Dévay, care s-a clasat în cele din urmă pe locul 3 la general.

Situaţia a fost similară şi la ciclism, Alexandru Ion a avut al 43-lea timp (00:32:00), în timp ce Nicolae Şeitan a avut al 52-lea timp (00:35:12). Cel mai bun timp la ciclism i-a aparţinut unui portughez, 00:29:35, care s-a clasat la final pe locul 12.

La alergare, cel mai bun timp dintre români l-a avut Nicolae Şeitan, 00:20:11, în timp ce Alexandru Ion a reuşit să alerge cei cinci kilometri în 00:20:17 (poziţiile 46, respectiv 47).

Feminin – DNF şi locul 29 din 33

La feminin au luat startul 39 de sportive, dar au terminat concursul doar 33. Antoanela Manac s-a clasat pe locul 29, în timp ce Andreea Bălan a abandonat după proba de înot.

Antoanela Manac nu a repetat prestaţia solidă pe care a avut-o la proba de înot de la Campionatul European de Cross Triathlon, când a ieşit prima din apă. De data aceasta, a ieşit a 18-a din apă, după 00:10:32, la 49 de secunde după sportiva maghiară Zsanett Bragmayer (locul 2 la general).

Andreea Bălan a ieşit din apă în poziţia 23, după 00:10:42.

După proba de înot nu mai puţin de cinci sportive au abandonat, printre care şi Andreea Bălan.

La proba de ciclism, Antoanela Manac a reuşit al 27-lea timp din 33 de sportive (00:34:42). Cel mai bun timp de la proba de ciclism i-a aparţinut britanicei Georgia Taylor-Brown (00:32:19), care a şi câştigat locul 1 la nivel general.

Sportiva noastră s-a clasat pe locul 31 din 33 la proba de alergare, după ce a parcurs cei cinci kilometri în 00:22:27. Cel mai bun timp la proba de alergare a fost 00:18:00 şi i-a aparţinut spanioloaicei Camila Alonso Aradas, care s-a clasat pe locul 10 la nivel general.

Locul 8 din 8 la ştafetă

Cei patru sportivi români ne-au reprezentat ţara şi la proba de ştafetă. Fiecare dintre ei a avut de înotat 300 de metri, de pedalat 7,8 km şi de alergat 1,85 km. România s-a clasat pe locul 8, cumulând un deficit de peste 12 minute faţă de echipa câştigătoare. Noi am avut 01:54:18, iar locul 1, Marea Britanie, 01:42:29.

Ordinea în care au concurat românii: Antoanela Manac (00:28:37), Alexandru Ion (00:27:21), Andreea Bălan (00:31:11), Nicolae Şeitan (00:27:10).

Comparativ, timpii înregistraţi de Marea Britanie: Georgia Taylor-Brown – 00:26:00, Samuel Dickinson – 00:24:48, Sian Rainsley – 00:27:13, James Teagle – 00:24:30.