Daniel Crista - bronz Campionatul European VelodromFoto by Dario Belingheri/BettiniPhoto

Daniel Crista a câștigat medalia de bronz la cursa pe puncte de la Campionatele Europene pe Velodrom, care au avut loc în Bulgaria, la Plovdiv, în perioada 11-15 noiembrie 2020.

Performanța românului a avut loc sâmbătă, 14 noiembrie 2020. Daniel Crista a fost la doar două puncte de locul 2, într-o cursă în care au participat 19 sportivi, iar 7 nu au terminat întreaga cursă (DNF).

Cursa pe puncte este o cursă tactică, de anduranță, desfășurată pe distanța de 40 km (160 de tururi). La fiecare 10 tururi de velodrom au loc sprinturi, unde primii trei sportivi acumulează puncte, care mai pot fi câștigate și dacă un ciclist ajunge din urmă cu un tur plutonul.

Top 3 la Europenele de Velodrom, cursa pe puncte

1. Sebastian Mora Vedri (Spania), 51 puncte
  2. Matteo Donega (Italia), 42 puncte
  3. Daniel Crista (România), 40 puncte

Cum se desfășoară cursa pe puncte

De ce este o minune performanța lui Daniel Crista

În România nu există velodrom. Încă o dată, în România nu există velodrom. Pentru a se antrena, sportivii noștri sunt nevoiți să se deplaseze în Bulgaria sau în Ungaria.

România nu are bani de băgat în ciclism. Nu mă refer neapărat la statul român, ci în general. Nu există investitori care să sponsorizeze acest sport, astfel încât sportivii să fie scutiți de grija traiului și a echipamentelor și să se concentreze doar la performanță.

Ia uitați ce a scris azi Daniel Crista pe contul său de Facebook:

”Vreau să lămuresc ceva, bicicleta cu care am concurat ieri este de pe AliExpres, roțile tot din China, Bladex Wheels, foarte bune și de calitate, se învârt excepțional. Va trebui doar să investesc în rulmenți ceramici!…

Bicicleta pe care am reușit să fac record la Individual Pursuit este a colegului meu George Porumb, care mi-a împrumutat-o, pentru că a avut încredere că pot face un rezultat bun!”

Eu sunt mai mult decât uimit. Băiatul ăsta își cumpără singur echipamente, se gândește să investească în rulmenți, împrumută biciclete, nu are velodrom și totuși a ieșit pe locul 3 la un Campionat European? Jos pălăria!

Rezultatele românilor de la Campionatele Europene pe Velodrom

Toate rezultatele românilor sunt adevărate performanțe, mai ales în condițiile inexistente de antrenament.

• La sprint, Norbert Szabo s-a clasat pe locul 8 din 20 (rezultate aici)
  • La 1km TT, Norbert Szabo s-a clasat pe locul 10 din 19 (rezultate aici)
  • La urmărire individuală, Daniel Crista s-a clasat pe locul 9 din 18 (rezultate aici)
  • La cursa pe puncte, Daniel Crista s-a clasat pe locul 3 din 12 (rezultate aici)
  • La cursa scratch, Eduard Grosu s-a clasat pe locul 14 din 17 (rezultate aici)
  • La cursa omnium, Daniel Crista s-a clasat pe locul 9 din 17 (rezultate aici)
  • La cursa de eliminare, Eduard Grosu s-a clasat pe locul 9 din 17 (rezultate aici)