Felix Duchampt - castiga triatlon Cuba

Vești bune pentru triatlonul românesc în acest weekend.

Felix Duchampt, francezul naturalizat care va reprezenta România la Jocurile Olimpice, a câștigat duminică, 23 februarie, 2020 Habana PATCO Triathlon Panamerican Cup, categoria Elite, reușind să se impună în fața a 32 de triatloniști după 01:53:30.

Felix a ieșit al patrulea din apă, la șapte secunde față de doi americani, care au terminat primii proba de înot, umăr la umăr.

Francezul a mers bine la proba de ciclism, având un deficit de doar 10 secunde față de cel mai rapid din pluton.

La alergare, a avut de departe cel mai bun timp – 33:57, cu 20 secunde mai rapid față de mexicanul Aram Michell Peñaflor Moysen, al doilea în clasamentul general.

Competiția s-a desfășurat pe distanțe olimpice, mai precis 1.500 mretri înot (o singură buclă), ciclism 38,5 km (patru tururi) și alergare 10 km (patru tururi). Temperatura apei a avut 30 de grade Celsius, motiv pentru care costumele de neopren nu au fost permise.

Tot duminică a concurat și Antoanela Manac, care s-a clasat pe locul 2 la 2020 Chennai NTT ASTC Triathlon Asian Cup, competiție ce a avut loc în India.

Cursa a fost transformată în competiție de duatlon ( prima alergare 5 km, ciclism 40 km, a doua alergare 10 km). Antoanela a terminat în grupul fruntaș la doar două secunde diferență față de ce mai rapidă alergătoare, după 20:24. Antoanela a intrat a treia în a doua tranziție, reușind să parcurgă la ciclism cei 40 de km în 01:07:05. La ultima probă, cea de alergare, românca a parcurs cei 10 km în 00:33:06.

Următoarea competiție internațională a Antoanelei Manac va avea loc în data de 22 martie, în Statele Unite, la 2020 Sarasota-Bradenton ITU Triathlon World Cup.