Turul Frantei 2017 - Geraint Thomas - castigator etapa 1

Ieri a început Turul Franţei 2017, la Düsseldorf, unde a avut loc o etapă de contratimp pe distanţa de 14 km.

Geraint Thomas (Team Sky) este primul ciclist care îmbracă tricoul galben, după ce a câştigat etapa în 16:04. Au trecut şase săptămâni de când a fost forţat să abandoneze Turul Italiei, unde concura pentru victoria în clasamentul general.

Ziua a început cu ploi abundente, care au atras şi necazurile: Alejandro Valverde este out din cursă, după ce şi-a fracturat rotula şi s-a tăiat urât la picior. Cică nu a fost singurul care a căzut, au mai fost şi alţii, dar nu au fost prinşi de camerele de filmat.

A părăsit Turul Franţei şi Ion Izagirre (Bahrain-Merida), care a abandonat tot în urma unei căzături.

Dintre marii favoriţi, cel mai bine s-a clasat Chris Froome, locul 6 în clasamentul general. La doar 12 secunde în urma câştigătorului etapei, britanicul a pus secunde preţioase în faţa contracandidaţilor săi: 35 faţă de Richie Porte, 36 faţă de Nairo Quintana şi 42 faţă de Alberto Contador.