Andy Brunner - downhill finala mondiala

Are 62 de ani și a terminat pe locul 4 Campionatul Mondial de Downhill Masters din Val di Sole, Italia, reprezentând echipa românească BikeXpert Racing Team.

Andy Brunner este elvețian, îndrăgostit și însurat în România, fost campion la motocross și pilot la Suzuki Factory. S-a clasat pe locul 17 în cursa Paris Dakar Rally, în 1991, a fost victorios la Baja Spania și a paraticipat la Raliul Faraonilor. A fost singurul pilot din Elveția care a fost numit Pilot Oficial la Top Equippe.

14233238_552452928290105_5774857654232272647_n

Se antrenează cu exerciții cardio, ski fond sau bicicletă pe rulou, la intensitate scăzută, cu puls maxim 130, și intercalează aceste tipuri de antrenamente cu unele mai intense, pe care le crește treptat.

În România câștigă cam orice concurs la categoria sa de vârstă. Mai știu un senior vânjos ca el, pe Cezar Jipa.