Mihai Vigariu - finala Ironman 70.3 Australia - inot

Mihai Vigariu, singurul sportiv român din finala campionatului mondial Ironman 70.3, ce a avut loc weekendul trecut în Australia, a avut o prestație solidă, reușind să se claseze pe locul 67 la categoria sa de vârstă (30-34 ani) și pe locul 242 din 2721 de sportivi ce au luat startul.

“A fost o cursă foarte frumoasă, rapidă, dar și solicitantă. Competiția e foarte dură aici, greu să obții un rezultat mai în față! Sunt mulțumit cu rezultatul de astăzi, loc 67 la categoria de vârstă 30-34 din 284 de atleți, și locul 242 la general din 3.000 de atleți, cu un timp de 4:24:31”, a scris Mihai Vigariu pe pagina sa de Facebook.

Mihai Vigariu - medalia Ironman 70.3 Australia 2016

Sportivul român a avut de înotat 1,9 km, de pedalat 90 km și de alergat un semimaraton.

Mihai Vigariu a terminat proba de înot în 27:28, ceea ce înseamnă un pace de 1:26/100m. Sportivul nostru a mers foarte bine și la proba de bicicletă, reușind să parcurgă cei 90 km în 2:19:20, cu o medie generală de 38,76 km/h.

La ultima probă,  Mihai Vigariu a obținut un timp general de 1:30:36, ceea ce înseamnă că a alergat cu 4:17/km.

Rezultatele complete aici.

La profesioniști, finala mondială Ironman 70.3 a fost câștigată de către australianul Tim Reed, care la el acasă a reușit să scoată un timp general de 3:44:14 (înot 22:53, bicicletă 2:06:12, alergare 1:11:03).

Tim Reed câștigă Ironman 70.3 Australia
Tim Reed i-a luat fața lui Sebastian Kienle cu doar două secunde!

Mihai Vigariu s-a calificat în finala mondială Ironman 70.3 încă de anul trecut, în Ungaria, când a reușit să se claseze pe locul 4 la categoria sa de vârstă (din 229 de concurenți), cu un timp general de 04:20:47 (înot: 00:28:48, bicicletă: 02:20:41, alergare: 01:26:38).

Românul a concurat alături de sportivi din toată lumea, toți calificați prin intermediul unui alt concurs Ironman 70.3. Peste 130.000 de sportivi au participat în acest sezon în cursa de calificare pentru această finală, în cadrul a 85 de evenimente sportive. Finala a avut sportivi din 70 de țări.

Mihai Vigariu - tricolor Romania Ironman 70.3 Australia

Mihai Vigariu a fost portdrapelul României în finala mondială Ironman 70.3. Mi se pare remarcabil ce a reușit Mihai, în condițiile în care nu este sportiv profesionist, ci practică triatlonul în timpul liber sau furând pe ici, pe colo pauze de antrenament.