Cariera lui Lance Armstrong s-a încheiat în mod oficial la Tour Down Under, duminică, la ultima etapă a competiţiei.

Lance Armstrong a concurat pentru echipa RadioShack şi a terminat ultimul său concurs internaţional pe poziţia 67, la şase minute şi 42 de secunde în spatele câştigătorului, austrialianul Cameron Meyer (23 de ani), membrul echipei Garmin-Cervelo.

Tour Down Under are o semnificaţie specială pentru Armstrong.  În 2009,  după o absenţă de trei ani din competiţiile  cicliste, Armstrong s-a  întors în joc chiar aici, la Tour Down Under, unde a terminat competiţia pe locul 29, la 49 de secunde în urma câştigătorului, Allan Davis.

Armstrong a primit mulţumiri din partea premierului austrialian, Mike Rann, recunoscător pentru banii strânşi de Armstrong în scopuri caritabile.

Lance Armstrong si premierul australian Mike Rann.

Cu toate că a participat la o prezentare, alături de premierul australian, Armstrong nu a răspuns întrebărilor jurnaliştilor.