Mariana Nenu (43 de ani) este prima româncă care a terminat cu succes Spartathlon, unul dintre cele mai grele concursuri de alergare ultra din lume.

Românca a alergat 246,8 km în 33:50:29, performanță care i-a adus o clasare pe locul 27 la feminin.

România a mai avut un alergător la Spartathlon, pe Florin Ioniță, care în 2016 a terminat această cursă pe locul 42 din 234 de concurenți, după 30 de ore, 48 de minute și 25 de secunde.

Mariana Nenu - Spartathlon 2017

Mariana Nenu, care are un băiat în vârstă de 18 ani,  s-a antrenat în mod special pentru Spartathlon alergând și peste 800 km/lună.

Printre rezultatele ei se numără:

La Super24h, prima competiție oficială din România de alergare pe durata a 24 de ore, Mariana Nenu a câștigat proba de 12 ore, timp în care a parcurs nu mai puțin de 122 km.

Mariana a mai obținut locul 1 la categoria sa în cadrul NN Bucharest International 10k (locul 10 la open feminin).

La Sugas Race s-a clasat pe locul 1 la categorie (locul 2 open feminin şi locul 13 general).

Mariana Nenu a participat şi la Ciucaş X3, unde a câştigat locul 1 la categorie, la proba de 21 km (locul 2 open feminin şi locul 32 la general).

Spartathlon îl comemorează pe Philippides, vechiul mesager ateninan despre care se spune că a alergat de la Marathon la Atena, pentru a aduce vestea victoriei împotriva perșilor, în bătălia de la Marathon. Inițial, însă, a fost trimis în Sparta pentru a cere ajutor atunci când perșii au debarcat în Marathon. A alergat aproape 240 km în două zile. Pe urmă, pentru a anunța victoria grecilor împotriva perșilor, a alergat 40 km de la câmpul de bătălie de lângă Marathon până la Atena. “Am câștigat!”, a apucat să spună, după care s-a prăbușit mort.