Michael Phelps - medalii aur Rio

A ajuns la 31 de ani și la a cincea participare la Jocurile Olimpice, dar nu asta este adevărata lui performanță, deși în sine ar putea constitui un țel de atins pentru orice înotător profesionist. Nu, adevărata lui performanță sunt medaliile de aur pe care le-a câștigat la Jocurile Olimpice, recordurile olimpice și mondiale pe care le-a doborât și redoborât.

Enumăr doar câteva dintre performanțele sale:

• cel mai decorat olimpic al tuturor timpurilor – 25 de medalii (21 de aur)
  • a câștigat 8 medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, în 2008
  • a câștigat 4 medalii de aur și 2 medalii de argint la Jocurile Olimpice de la Londra, în 2012
  • Phelps deține recordul mondial pentru proba de 100 de metri fluture, dar și pentru cea de 200 și de 400, tot fluture
  • a deținut recorduri mondiale mult timp pentru probele 200 metri freestyle și 200 de metri mixt
  • a câștigat 79 de medalii în competiții internaționale importante, dintre care 64 de aur, 13 de argint și 3 de bronz.

Ce-a făcut până acum la Jocurile Olimpice de la Rio

A câștigat 3 medalii de aur, două la ștafetă, 4×100 și 4×200 de metri freestyle și una individuală, 200 metri fluture, o probă care i-ar putea purta numele.

La 200 de metri fluture a câștigat în 01.53.36 secunde, în timp ce campionul olimpic din urmă cu patru ani, sudafricanul Chad le Clos, a reușit să se claseze doar pe locul patru. Japonezul Masato Sakai și ungurul Tamas Kenderesi au urcat și ei pe podium, obținând medalia de argint, respectiv bronzul.

Phelps și Le Clos se vor întâlni din nou în această săptămână, când se vor duela în proba de 100 de metri fluture, dar recâștigarea probei de 200 de metri fluture a fost obiectivul principal al lui Phelps, după ce a pierdut dramatic această probă cu patru ani în urmă, la Londra.