Contratimp - Jocurile Olimpice Europene Baku

Andrei Nechita, campion naţional la contratimp în 2014, s-a clasat pe locul 33 în proba de contratimp a Jocurilor Europene de la Baku. Românul a încheiat cursa dupa o oră, şapte minute şi cincizeci şi cinci de secunde, la peste opt minute de primul clasat.

“A fost o cursă destul de grea. A fost distanța foarte lungă și a suflat vântul cu putere, au fost porțiuni unde era greu să ai bicicleta sub control. Știam că nu o să merg foate bine deoarece este o probă foarte dificilă și trebuie foarte mult antrenament că să faci un rezultat bun” a declarat sportivul român la finalul cursei.

De ce s-o mai fi prezentat la cursă, din moment ce ştia că n-o să facă mare brânză?

Andrei Nechita s-a clasat pe locul 33 din 39. Nu, nu este un rezultat bun, este un rezultat mediocru, iar Nechita nu mai este o tânără speranţă, ci un ciclist care şi-a atins nivelul maxim al performanţei.

By Emilian Nedelcu

Editor Biciclistul.ro | emilian.nedelcu@gmail.com | 0724.479.508 | FACEBOOK | | YOUTUBE

One thought on “România n-a contat la contratimpul de la Baku”
  1. Pai hai cu toti sa ne asezam cu fundul pe bordura! Ce atitudine de 2 lei mai ai mai Emilian!
    Nu cunosc istoricul competitional al lui Andrei Nechita dar primul pas este participarea si al doilea rezultatul! Daca consideri ca participi doar pt a lua locul 1 atunci organizeaza-ti personal un tur al apartamentului si devino mare campion 😉