Sâmbătă, la TriKidis Challenge 2014, am devenit cel mai mândru tătic din lume, după ce Natalia a câştigat locul 1 la proba de duatlon, categoria 4-5 ani, fete. Cred că n-am fost în viaţa mea atât de emoţionat!

1271334_727061187377489_9056788909114644985_o

10256616_727061254044149_8969428803579767722_o 1602166_727061427377465_351571482141897630_o

A avut parte de un start potrivnic, pentru că a căzut chiar de la început şi, spre surprinerea noastră, nu s-a demoralizat, ci s-a ridicat şi a continuat cursa. Avea de alergat o tură de teren de rugby (aproximativ 300 de metri), pe urmă de biciclit 500 de metri pe un alt teren, cu gazon sintetic, în care se poticneau roţile şi, la sfârşit, încă o tură de alergare de 300 de metri.

După prima tură de alergare era printre ultimii concurenţi, dar tura de bicicletă – TURA DE BICICLETĂ! – a fost proba în care a recuperat tot ce pierduse. A pedalat numai ridicată în picioare, ca o profesionistă şi n-a slăbit deloc ritmul, reuşind să întreacă toate fetele de la proba ei, dar şi foarte mulţi băieţi.

10491123_727062060710735_8242086436701972219_n

1891516_925624527467639_2967969220098078462_o IMG_00003776

Nu ştiam că a câştigat concursul, dar m-am dus fericit la finish s-o pup şi s-o iau în braţe,  însă Natalia, după ce a băut un pahar cu apă, a rupt-o la fugă din nou şi degeaba am strigat în urma ei cât m-au ţinut plămânii că s-a terminat concursul, ea a mai făcut o tură de teren (şi a mai primit o a doua medalie).

Când am văzut-o acolo, pe scenă, cu diploma şi cupa în mână, muşcându-şi buzele de emoţie, m-a luat un gol de la stomac. Norocul meu că am o faţă de killer şi că nu s-a văzut cât de leşinat eram în acele clipe.

10378142_727087244041550_4465864584106800758_n

1410861_10204385439090453_4591022233251973830_o

Vlăduţ a plâns cu lacrimi de crocodil, pentru că s-a simţit părăsit, în timp ce toată lumea o lăuda pe Natalia. I-am spus că sunt mândru de el (chiar sunt!), pentru că proba lui (tot duatlon) a fost mult mai grea şi a concurat cu băieţi mult mai mari decât el. Vlăduţ a fost la la limita inferioară a categoriei de vârstă (6-8 ani), iar copiii mai mari decât el concurau chiar şi pe biciclete de 26 inch. S-a clasat foarte bine, zic eu, pe locul 25 din 56.

Am încheiat ziua TriKids Challenge 2014 cu proba de ştafetă, unde a alergat toată familia Nedelcu, contra familiei lui Răzvan Florea sau a lui Vlad Stoica. Şi să nu uit, am concurat chiar cu familia Andreei Esca :).

3 thoughts on “TriKids Challenge 2014: Sunt cel mai mândru tătic din lume!”
  1. Sâmbătă mergem la TriKids, Natalia are de apărat un titlu :) | Biciclistul.ro says:

[…] Natalia a câștigat în 2014 concursul de duatlon TriKids, la categoria fete 4-5 ani, iar anul acesta va participa la categoria 6-8 ani (ea face 7 ani pe 30 decembrie), unde va avea o concurență mult mai puternică. Sunt deja 19 fete înscrise și probabil că numărul concurentelor va mai crește până în ziua cursei. […]

2. […] am văzut-o acolo mi s-au risipit pur și simplu emoțiile, n-am mai fost leșinat ca acum doi ani când a câștigat concursul de duatlon TriKids, la categoria 4-5 […]