Turul Frantei 2011, etapa 6Turul Frantei 2011, etapa 6

Turul Frantei 2011, etapa a 6-a, pe care mulţi o credeau prea grea pentru sprinterii pursânge, a fost câştigată de norvegianul Edvald Boasson Hagen, care a punctat prima victorie pentru echipa sa, Sky. Pentru faptul că a ieşit pe locul trei, Hushovd,coechipierul său, îşi păstrează pentru moment tricoul galben.

Etapa a 6-a a fost cea mai lungă dintre etapele din Turul Frantei 2011 – 226,5 km. A fost o zi lungă pentru ciclişti, mohorâtă şi foarte ploioasă. La puţin timp după start viteza medie de deplasare era 49,4 km/h.

194 de ciclişti au luat startul în această etapă. Ivan Velasco (EUS) a lipsit, din cauza unei fracturi de claviculă.

Etapa a avut trei urcări: categoria 3 Cote de Saint-Michel-de-Montjoie (la km 99.5), categoria 3 Cote du Bourg-d’Oilly (la km 156.5) şi categoria 4 Cote du Billot (la km 197). Sprintul intermediar a fost în Vassy la km 131. Temperatura la start a fost de 20 de grade.