Serghei Tvetcov pe Transfagarasan

Serghei Țvetcov a avut o prestație solidă și s-a clasat pe locul trei în etapa de contratimp de pe Transfăgărășan din Turul Ciclist al Sibiului, ce a avut loc ieri, 9 iulie 2016.

Țvetcov, cel care va reprezenta țara noastră la Jocurile Olimpice de la Rio, a venit la 16 secunde în spatele câștigătorului, rusul Kiril Pozdnyakov. Pe locul doi s-a clasat italianul Francesco Gavazzi, care a sosit la șase secunde în urma rusului.

Serghei Țvetcov și-a păstrat statutul de cel mai bun român din cursă, îmbrăcând tricoul roșu și a urcat cinci locuri în clasamentul general, până pe locul 17.

Eduard Grosu a venit al 21-lea după câștigător, la o diferență de 01:31, ceea ce i-a asigurat o și lui o urcare de patru locuri în clasamentul general, până pe locul 48.

Andrei Nechita n-a prins tocmai o zi bună și s-a clasat pe locul 89 în etapa de ieri, la 03:58 de câștigător. El a coborât două poziții în clasamentul general, până pe locul 43.

Daniel Crista și-a păstrat tricoul albastru, al celui mai bun sprinter, iar ieri s-a clasat pe locul 87, la 03:55 de câștigător.