UPDATE: Şi povestea începe. Prima parte.

Andrei Roşu este primul român care a concurat şi a dus până la capăt o competiţie Quintuple Ultra Triathlon, adică 19 km înot, 900 km bicicletă şi 210 km alergare.

A parcurs toate aceste probe în 126 de ore. Concursul său a început luni, 6 octombrie, iar termenul limită a fost 132 de ore. Pentru a se încadra în acest termen, Andrei Roşu a dormit doar 8 ore şi jumătate în 6 zile.  S-a clasat pe locul 2, după un concurent american care nu a dormit deloc!

La categoria lui de concurs, adică 5 dintr-o lovitură, Andrei Roşu a mai avut doi adversari, dintre care unul a câştigat şi unul a abandonat.

Timpii lui Andrei Roşu

• Înot: 9h43m
  • Ciclism: 70h34m47s
  • Alergare: 43h5m3s
  • Timp total: 126h35m55s

Cel care a câştigat concursul, Frank Fumich, a avut înotul la 9h06m, bicicleta 49h43m39s şi alergarea 43h50m55s.

906383_825632324154962_9203166689516827019_o
Lake Anna State Park, unde a înotat Andrei Roşu. Fotografia este făcută chiar la startul probei de înot