Campionatul Mondial de Winter Triathlon
Fotografii de Emil Bituleanu

Viorel Pălici s-a clasat pe locul 9 la Campionatul Mondial de Winter Triathlon, care a avut loc weekendul trecut la Cheile Grădiștei.

Românul a concurat cu alți 31 de sportivi profesioniști, încadrați la categoria Elite. Ei au avut de alergat 7 km, de pedalat 14 km și de schiat încă 10 km.

Viorel Pălici a început foarte bine cursa, alergând cei 7 km în 31min43s, reușind o viteză medie de 4:14min/km. După proba de alergare Viorel se afla pe locul 5.

Proba de ciclism a terminat-o în 39:23, cu o viteză medie de 20,19km/h. Proba de schi a parcurs-o în 25:41, cu o medie de 23,36km/h. Dacă ar fi concurat doar la această probă, Viorel s-ar fi clasat pe locul 6.

Viorel Palici - Campionatul Mondial de Winter Triathlon 2018
Viorel Pălici

Statisticile lui Pălici pot fi consultate  aici.

Campionatul mondial a fost câștigat de un rus, Pavel Andreev, care a trecut linia de finish după 1:33:37, cu patru minute și 45 de secunde în fața lui Viorel Pălici.

Locul doi a fost ocupat tot de un rus, Pavel Yakimov, iar locul trei a fost adjudecat de cehul Marek Rauchfuss.

Alți români:

• Cristian Moșoia, locul 12
  • Bogdan Damian, locul 18
  • Florin Ungureanu, locul 19
  • Ștefan Gavrilă, locul 24

Rezultatele complete pot fi consultate aici.

Podium Elite la Campionatul Mondial de Winter Triathlon
Podium la categoria Elite

Locul 3 la U23 pentru românca Edith Vakaria

La fete, cea mai bine clasată româncă a fost Edith Vakaria, care a obținut locul 8 (din 11) la categoria Elite și, mai important pentru ea, locul 3 (din 5) la categoria U23.

Câștigătoare mondialelor a fost rusoaica Yulia Surikova, urmată de cehoaica Helena Erbenova și de austriaca Romana Slavinec.

Podium la amatori

România a înregistrat rezultate mai bune la amatori, unde a obținut locurile 1, 2 și 4 prin Alin Mihai Cupșa, Marcel Bălan, respectiv Istvan Csergedi.

One thought on “Viorel Pălici s-a clasat pe locul 9 la Campionatul Mondial de Winter Triathlon”