Anne Haug - Ironman Kona 2019 winner

Anne Haug a câștigat Ironman Kona 2019 după 8:40:10, datorită unei alergări extrem de solide – maraton în 2:51:07. Podiumul a fost completat de către Lucy Charles-Barclay (8:46:44) și Sarah Crowley (8:48:13)

Anne Haug s-a clasat anul trecut pe locul 3, iar Ștefan Tudose a intuit corect că anul ăsta va fi o amenințare tăcută pentru Ryf și Charles.

Cum s-au desfășurat ostilitățile

Însă până să câștige Anne a fost Lucy Charles cea care a dictat cursa. Așa cum era de așteptat, britanica a ieșit prima din apă, după 49:02. Lauren Brandon era pe urmele ei, la doar câteva secunde.

Au trecut aproape cinci minute până când alte 12 concurente să intre în prima tranziție. Printre ele se aflau Anne Haug, Sarah Crowley și Daniela Ryf.

Așa cum au făcut-o și în 2018, Lucy Charles și Brandon au tras tare în față, pentru a se distanța cât mai multe de urmăritoare și au reușit acest lucru, cel puțin față de Ryf, care a pierdut timp în fața celor două, cel puțin în prima jumătate a traseului de bicicletă.

La punctul de întoarcere de pe traseul de ciclism, la Hawi, Lucy Charles era în continuare prima. Domina cursa, iar Brandon nu a putut să țină ritmul cu ea. La km 110, Lucy Charles se distanțase la peste șase minute față de Haug, Crowley, Imogen Simmonds și Carrie Lester. Acesta a fost și momentul în care a devenit clar că Ryf nu va reuși să întoarcă rezultatul, așa cum a făcut-o în ultimii cinci ani. La punctul de întoarcere de la proba de ciclism era la 9:25 în spatele lui Lucy Charles.

Lucy Charles a terminat proba de ciclism după 4:47:21 și a intrat singură în T2. În spatele ei se aflau Danielle Bleyhmehl, Haug, Crowley, Laura Philipp și Lester , toate cu un deficit de puțin sub opt minute. Aproape de T2 se mai aflau Heather Jackson (la 9:46), Imogen Simmonds (la 11:17) și Ryf (la 12:44).

Lucy Charles părea puternică la alergare, dar în curând a devenit evident că Haug este o amenințare. Distanța dintre cele două s-a micșorat până când la km 24 Haug a trecut de britanică și nu s-a mai uitat înapoi până la sfârșitul cursei. Lucy Charles a trecut prin momente grele, a fost depășită și de către Crowley pe la km 32, dar până la urmă și-a revenit și a obținut locul 2 la nivel general.