Castigator-Maratonul-Bucuresti2019

Maratonul București 2019 a fost câștigat de către Hosea Kipkembo după 2h 10min 49sec. Acesta a fost urmat de către conaționalii său Jacob Chesari Kirui pe locul doi, cu 2h 17min 25sec și de Mibei Dominic Kipngeno pe locul trei cu 2h 18min 49sec.

Maratonul București 2019 - câștigător Hosea Kipkembo

Proba feminină de Maraton a fost câștigată de Chesir Sophia cu timpul 2h 33min 36sec. Pozițiile următoare au fost ocupate de către româncele Adela Bălțoi cu 2h 50min 06sec și conaționala sa Nicoleta Ciortan, cu 2h 57min 56sec.

La proba Semimaraton Volkswagen, Maxim Răileanu (Republica Moldova) a câștigat primul loc la masculin, finalizând cursa în 1h 4min 43sec, și românca Mădălina Florea cu un timp de 1h 20min 14sec la feminin.

Rezultatele complete pot fi consultate aici.

Cei mai buni români

Cei mai buni români de la proba de maraton au fost Sorin Mineran (CSU Arad), care a trecut linia de finish după 2:30:29. Pe locul 2 s-a clasat Bogdan Damian (CSM Cluj Napoca), cu 2:32:31, iar pe locul 3 s-a clasat Nicolae Gheorghe (CS Rapid București – CS Mișcarea CFR București), cu 2:36:06.

La feminin, podiumul a fost ocupat de către Ionela Ecaterina Puia – locul 1, 2:55:48; Nicoleta Ciortan – locul 2, 3:00:32; Anca Diana Istrate – locul 3, 3:05:29.

Aproximativ 20.000 de participanți din peste 75 de țări au participat la cea la cea de-a 12-a ediție a Raiffeisen Bank Bucharest MARATHON, competiție ce deține două certificări importante din acest an- Bronze Label acordată de IAAF( Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism) precum și certificarea “AbbottWMM Wanda Age Group Qualifier” de către “AbbottWMM Wanda Age Group World Rankings”.