Dikson Kiptolo Chumba

Kenyanul Dikson Kiptolo Chumba a câștigat maratonul de la Eindhoven, cu nou record al acestei curse, reușind timpul de 02:05:46, cu două secunde mai rapid față de câștigătorul de anul trecut, înregistrat de conaționalul său Jafred Chirchir.

Chumba a alergat de unul singur după kilometrul 28 și a trecut linia de finish cu 25 de secunde în fața compatritului Franklin Chepkwony, care a terminat în  2:06:11. Chumba și-a îmbunătățit timpul cu aproape 2 minute față de recordul său personal, 2:07:23, la Maratonul de la Frankfurt.

Chumba a câștigat până acum două dintre cele șase maratoane la care a participat în cariera sa. De asemenea, a ieșit pe locul 2 cu alte trei ocazii.

La fete a câștigat etiopianca Aberume Mekuria, cu timpul de 02:27:20, record personal și pentru ea.

Nu vi se pare ireal timpul scos de Dikson Kiptolo Chumba? Parcă trăim în lumi paralele și, din când în când, mai aflăm vești despre ce se întâmplă dincolo, unde totul se derulează mai rapid. Sunt și eu curios ce mănâncă Dikson Kiptolo Chumba :).