Alberto Contador - El Pistolero

Alberto Contador, poreclit El Pistolero pentru modul în care se bucură când câştigă o etapă, nu se dă bătut, cel puţin în declaraţii, şi spune că Turul Franţei încă nu-i pierdut pentru el şi că încă mai poate da atacul decisiv.

S-a văzut, însă, că Alberto Contador nu are nicio şansă în faţa lui Chris Froome, în duel unu la unu. A fost cât se poate de clar atât în etapa a 8-a, cât şi în etapa a 15-a, când spaniolul nu s-a putut ţine după britanic, oricât s-a străduit.

Alberto Contador a câştigat deja Turul Franţei, de două ori, şi mi se pare o atitudine corectă faptul că nu se dă bătut, deşi evidenţa nu-i de partea lui, chiar deloc, în condiţiile în care Chris Froome are un avans de peste patru minute în faţa lui.

Contador a pierdut cel mai mult timp în cele două etape cu finish pe urcare, la Ax-3+Domaines şi pe Mont Ventoux, dar şi în etapa de contratimp individual.

Totuşi, terenul se schimbă, totuşi, iar cursa intră în Alpi, unde vor fi multiple urcări în meniu. Froome a fost izolat relativ uşor de coechipierii săi în a doua etapă din Pirinei, după atacuri repetate ale echipelor rivale, care nu au reuşit să capitalizeze acest avantaj.

“Ţelul meu este să înving, dar este adevărat că liderul este cu un nivel deasupra şi că nu poate fi bătut faţă în faţă, dar ultima săptămână va fi foarte solicitantă, cu multe opţiuni tactice la îndemână, pentru că există urcări în urcări, iar pentru mine terminarea pe locul secund sau pe locul 10 nu este importantă”, a spus Alberto Contador, în cadrul unei conferinţe, luni, în zi de pauză în Turul Franţei.

Contador, unul dintre cei cinci ciclişti care au câştigat atât Turul Franţei, Turul Italiei, cât şi Turul Spaniei, se gândeşte la o anume etapă.

“Există o etapă unde vreau să văd ce se poate întâmpla, unde întrezăresc o oportunitate”, a spus el, fără să specifice.

Restul va depinde de cum vor decurge cursele şi de oportunităţile care vor apărea, a mai spus spaniolul.