Competiţia Maros Bike XCO Cup, care a avut loc sâmbătă, 16 aprilie,  a reuşit să atragă peste 100 de ciclişti din ţară şi străinătate, au anunţat organizatorii.

Concursul a fost dominat de sportivii unguri Parti Andras şi Buruczki Szilard. Atacul decisiv i-a aparţinut lui Parti, care în tura a patra a reuşit să-şi devanseze coechipierul şi să se impună la final. Pe locul trei s-a clasat tot un ciclist ungur, Blazso Marton.

Traseul a fost tehnic, mai ales în condiţiile în care în ultimele zile a plouat şi s-au format multe porţiuni cu noroi.

Cel mai bine clasat român la Maros Bike XCO Cup 2011 a fost Lucian Logican, care a obţinut locul şase.

Din cei 24 de sportivi care au luat startul la categoria Elite Men 11 erau români. Aceştia sunt: