Ciprian Balanescu - Robert Budai - Romania Duatlon 2016Robert Budai (stânga), Ciprian Bălănescu (mijloc), Peter Klosz (președintele Federației Române de Triatlon)

România a fost reprezentantă la categoria Elite de la Campionatul Mondial de Duatlon (Aviles, Spania) ce a avut loc în data de 4 iunie 2016 de către trei sportivi: Ciprian Bălănescu, Attilla Daniel și Robert Budai.

“Băieții noștri au pretenții la podium la categoriile la care participă”, au spus reprezentanții Federației Române de Triatlon înainte de concurs.

Din păcate, sportivii români au avut rezultate modeste, în condițiile în care cel mai bine clasat dintre ei a fost Robert Budai, care a sosit pe locul 31. Ciprian Bălănescu a terminat cursa pe locul 36, iar Attila Daniel a fost ajuns din urmă la proba de ciclism.

40 de sportivi au terminat cursa, iar cel mai bun a fost Richard Murray, din Africa de Sud, urmat de Emilio Martin (Spania) și Jorik Van Egdom (Olanda).

Concursul a constat într-o primă probă de alergare de 10 km (patru tururi), o probă de ciclism, 40 km (șase tururi) și o a doua probă de alergare, de 5 km (două tururi).

Iată care sunt cifrele sportivilor de pe podium, în comparație cu cele ale sportivilor români.

[table id=9 /]

Dacă vreți să revedeți întreaga cursă, ce a fost transmisă live, o puteți face mai jos: