Rezultate - clasamente - competitii sportive

Au fost multe competiţii sportive în weekendul ce tocmai a trecut, iată ce am urmărit eu.

Gunsan Saemangeum ASTC Long Distance Triathlon Asian Championships

Nu mai puţin de patru români au luat startul în cadrul Campionatului Asiatic de distanță lungă: Alexandru Diaconu, Alexandru Ion, Sorin Boriceanu şi Mihai Baractaru. Nu ştiu i-a făcut pe ai noştri să se ducă aşa departe de casă, în afară de ţara gazdă, România a fost naţia cu cei mai numeroşi participanţi la această competiţie. Toţi au participat la categoria Elite.

Încă nu au apărut rezultatele oficiale (aici vor fi), însă potrivit propriilor declaraţii avem aşa:

• Alexandru Diaconu s-a clasat pe locul 4 (postarea lui pe Facebook). La 20 de secunde de locul 3, Diaconu  a scos 22’41” la înot, pe 1600m, 2h07’31” la bicicletă, pe un traseu cu o lungime de 84km (viteză medie de 39.5km/h, 1h15’33” la alergare, pe un traseu de 19.85km (medie de 3’49″/km)
  • Alexandru Ion s-a clasat pe locul 7. Sportivul nu a oferit cifre despre cursa sa. Ce nu înţeleg eu: de ce participă Alexandru Ion la curse din astea lungi, când el este foarte bun la sprint şi olimpic?
  • Sorin Boriceanu s-a clasat pe locul 15
  • Mihai Baractaru s-a clasat pe locul 11

Semimaratonul Bucureşti

Cea de-a șaptea ediție a Bucharest HALF MARATHON a atras peste 16.000 de alergători sâmbătă și duminică, 12-13 mai, perioadă în care a fost înregistrat un record de cursă la categoria bărbați și femei.

Semimaratonul a fost câştigat de Siele Patrick Kipkorir (Kenya), cu timpul 01.00.05. Pe locul 2 a venit Konga Roncer Kipkorir (Kenya), cu 01.01.19, iar pe trei Kangogo Justus Kipkogei (Kenya), cu timpul 01.01.32.

La fete a câştigat Korikwiang Pauline Chemning (Kenya), după în 01.10.07. Locul 2 a fost ocupat de către conaționala Cherotich Daisy, cu timpul de 01.12.07. Pe trei a venit Abeylegesse Elvan (Turcia), după 01.12.27.

Cel mai bine clasat român a fost Alexandru Corneschi, care  a terminat cursa după 01.11.29, iar cea mai bine clasată româncă a fost Ionela Puia, cronometrată cu 01.23.34.

La Cursa 10 km individual au câştigat Liviu Croitoru (Republica Moldova), după  00.31.42, respectiv Adela Bălțoi, cu 00.37.11.

Rezultatele pot fi consultate aici.

Alexandru Corneschi - Semimaratonul Bucureşti 2018 - cel mai bine clasat român
Alexandru Corneschi (stânga), în timpul cursei de la Bucureşti.

Ultrabalaton

Mariana Nenu s-a clasat e locul 4 la Ultrabalaton, o cursă de alergare de 221 km în jurul lacului Balaton. pe care a parcurs-o 29h36m22s. Mariana Nenu a leşinat la km 95 din cauza dezhidratării şi căldurii şi a avut nevoie de îngrijiri medicale timp de o oră, dar după depăşirea acestui moment dificil a continuat cursa. Mariana Nenu a participat şi anul trecut la Ultrabalaton, când a abandonat la km 162.

Mariana Nenu, locul 4 Ultrabalaton, alaturi de antrenorul Ben Ami
Mariana Nenu alături de antrenorul Ben Ami (Bogdan Adrian Mihai), cel care a însoţit-o pe bicicletă în această cursă.

Ultrabalaton este cea mai lungă cursă de alergare din Europa Centrală. Alergătorii au la dispoziție 32 de ore pentru a termina cursa, care se poate parcurge în echipă sau în mod individual.

Florin Ioniţă a reuşit în 2016 să câştige această cursă, după 23h05s.

Florin Ionita - locul 1 Ultrabalaton 2016

Ocean Lava Muntenegru

Ocean Lava Muntenegru a fost loc de pelerinaj triatlonistic pentru români: 25 de sportivi amatori au luat startul în cadrul acestei competiţii.

Cel mai bine clasat român a fost Răzvan Florea, singurul medaliat olimpic din înotul masculin românesc.

Rezultatele românilor

1. Daniel Baciu (32 ani) (Seven Sport Club) – locul 57 categoria 30-34, timp general 6:57:20
  2. Viorel Biziru (37 ani) (Sportul pentru tine) – locul 44 categoria 35-39, timp general 5:38:11
  3. Iulia Boca (26 ani) – locul 8 categoria 25-29, timp general 7:48:46
  4. Carmen Bonaci (35 ani) – locul 7 categoria 35-39, timp general 6:33:16
  5. Răzvan Cighi (48 ani) (Mylo Triathlon Home Club) – locul 34 categoria 45-49, timp general 6:18:19
  6. Valentin Cinciulescu (41 ani) – locul 62 categoria 40-44, timp general 6:03:32
  7. David Neculai (40 ani) – locul 64 categoria 40-44, timp general 6:09:44
  8. Helga Demeny (25 ani) – locul 6 categoria de vârstă 25-29, timp general 6:48:59
  9. Attila Demeny (24 ani) – locul 5 categoria 18-24, timp general 5:42:24
  10. Dragoş Duţă (33 ani) + locul 30 categoria 30-34, timp general 5:21:26
  11. Răzvan Florea (37 ani) (Atena Sport Club) – locul 17 categoria 35-39, timp general 5:02:54
  12. Bogdan Grigorescu (37 ani) – locul 62 categoria 35-39, timp general 6:10:28
  13. Gidea Kundri (36 ani)  (Seven Sport Club) – locul 12 categoria 35-39 ani feminin, timp general 7:20:56
  14. Radu Laurenţiu (50 ani) – locul 6 categoria 50-54, timp general 5:28:38
  15. Cristian Logofătu (37 ani) (Bittnet) – locul 48 categoria 35-39, timp general 5:42:44
  16. Lucian Rain (35 ani) (Crossfit Timişoara) – locul 46 categoria 35-39, timp general 5:41:28
  17. Nicu Lup (50 ani) – locul 3 categoria 50-54, timp general 5:09:34
  18. Constantin Macovei (41 ani) – locul 17 categoria 40-44, timp general 4:57:36
  19. Endre Molnar (42 ani) (Orca Cluj) – locul 56 categoria 40-44, timp general 5:50:35
  20. Claudia Petrescu (35 ani) – locul 4 categoria 35-39, timp general 6:17:59
  21. Mihai Petu (34 ani) – locul 50 categoria 30-34, timp general 6:00:31
  22. Ioana Precup (40 ani) (Bittnet) – locul 6 categoria 40-44, timp general 6:57:53
  23. Andreea Radu (39 ani) (Seven Sport Club) – locul 10 categoria 35-39, timp general 6:48:59
  24. Tudor Gherghel (34 ani) – locul 34 categoria 30-34, timp general 5:24:34
  25. Tudora Damian (31 ani) – locul 35 categoria 30-34, timp general 5:27:38

Maratonul Vinului

Maratonul Vinului, unul dintre cele mai populare concursuri de montain biking, recunoscut pentru urcările lungi şi anevoioase (cel puţin pentru amatori), a fost câştigat de către Crista Daniel. Locul 2 a fost obţinut de Alexandru Stancu (BikeXpert Racing Team), iar locul 3 de către Attila Malnasi (BikeXpert Racing Team). Traseul lung, la care tocmai am făcut referire, a avut 54 km.

Au mai existat alte două trasee, de 36 km, respectiv de 18 km.

Tura de 36 km a fost câştigată de către Robert Tamirjan, care a fost urmat de Daniel Madaras şi Constantin Dumitrana.

Traseul de 18 km a fost câştigat de David Dorcu, urmat de Alin Toader şi Tudor Ghiţoc.

Rezultatele complete pot fi consultate aici.

Maratonul Vinului 2018 - foto Traian Olinici
Foto credit: Traian Olinici

Campionatul Mondial de Alergare Ultra Trail

Pentru prima oară în istoria atletismului românesc, România a avut o delegaţie de sportivi la Trail World Championships (TWC).

Cristina Cecan, Ana Cristina Constantin, Andrei Ţale, Radu Milea şi Robert Hajnal au luat startul în cursa de 85 km, cu diferenţă de nivel de 5.000 de metri, pe un traseu ce a avut loc în Penyagolosa, provincie a Castellonului, în Spania.

Romania la Campionatul Mondial de Ultra Trail - membrii echipei

La competiţie au participat 350 de alergători şi alergătoare din 49 de ţări.

Cel mai bine clasat român a fost Robert Hajnal, care s-a clasat pe locul 15, după 09:25:43 (câştigătorul, spaniolul Luis-Alberto Hernando, a făcut 08:38:35).