Mihnea Harasim și Vlad Nicolae Dobre sunt cei doi mari câștigători ai cursei de ciclism The Wall Pucioasa, etapă Road Grand Tour care a făcut parte din Cupa Națională de Ciclism.

Mihnea Harasim s-a clasat pe locul 1 la cursa scurtă, de aproximativ 56 km, cu diferență de nivel de peste 850 de metri, după 01:39:38. Mihnea Harasim este deținătorul titlului de campion național la cadeți, la proba de fond.

Mihnea Harasim înainte de start. Foto: Simona Vasiliu

Vlad Dobre a trecut primul linia de finish la cursa lungă, de aproximativ 108 km, cu diferență de nivel de peste 1.700 metri, după 03:12:14.

Vlad Dobre - locul 1 The Wall Pucioasa - cursa lungă
Vlad Nicolae Dobre, locul 1 The Wall Pucioasa, cursa lungă. Foto: Simona Vasiliu

The Wall – cursa scurtă

The Wall Pucioasa, cursa scurtă a avut la linia de finish 142 de participanți, 131 la categoria masculin, 11 la categoria feminin.

The Wall – cursa lungă

The Wall Pucioasa, cursa lungă, a fost împărțită în două categorii, experți și amatori. Vlad Nicolae Dobre a fost primul la categoria experți, unde au participat în total 22 de sportivi. Vlad Nicolae Dobre este ciclist profesionist, parte din echipa Giotti Victoria Team.

Top 5 cursa lungă, experți

1. Vlad Dobre, 03:12:14;
  2. Lorant Balazsi, 03:12:26;
  3. Ciprian Jitaru, 03:13:04;
  4. Ioan Dobrin, 03:14:37;
  5. Iustin Ioan Văidan, 03:17:03

La această cursă nu a participat nicio sportivă.

10. Daniel Bostan, 03:25:29

Cursa lungă pentru amatori a avut 42 de participanți la categoria masculin, care au trecut linia de finish. La feminin, au trecut linia de finish șase participante.

6. Adel Koter, 04:33:36

Rezultatele complete pot fi consultate aici.

The Wall Pucioasa a avut atât la cursa scurtă, cât și la cele lungi cea mai dură urcare din Câmpina, numită și Sultanul, care are un grad de înclinație de până la 30%.

Etapa Road Grand Tour – The Wall Pucioasa a fost organizată de către Alex Ciocan și Asociaţia Judeţeană de Ciclism Prahova, Circuitul Road Grand Tour a fost iniţiat în 2013 de Alex Ciocan și a devenit cel mai important reper în ciclismul de şosea din România.