Turul Frantei 2013 - etapa 5 Mark Cavendish

Mark Cavendish a reușit să treacă peste o bronșită care-l chinuie și pentru care a trebuit să ia și antibiotice și să iasă învingător în etapa a V-a din Turul Franței 2013.

Britanicul a fost condus perfect de către echipa sa și a reușit să-i învingă la sprint pe Edvald Boasson Hagen și pe Peter Sagan.

Pentru Mark Cavendish această victorie de etapă este a 24-a, în total, în Turul Franței.

Plutonul a fost “decimat” de mai multe căzături, în kilometrul final, dar Simon Gerrans și-a păstrat tricoul galben.

Americanul Teejay van Garderen și belgianul Jurgen van den Broeck, care s-a clasat al patrulea anul trecut în Turul Franței, au fost printre cei prinși în accident.

Britanicul Chris Froome, marele favorit la titlul Turul Franței anul acesta, și-a păstrat poziția a șaptea în clasamentul general, la trei secunde față de primul loc, după ce a terminat etapa a V-a cu același timp ca și spaniolul Alberto Contador și australianul Cadel Evans, care sunt văzuți ca rivalii săi principali la clasamentul general.

A fost ziua lui Mark Cavendish, care a fost urmărit de ghinion în acest Tur al Franței. Prima etapă ar fi trebuit să fie a lui, dar a fost prins  în ambuscada creată de o căzătură. Pe urmă, s-a îmbolnăvit de bronșită. Și,  nu în ultimul rând, la etapa de contratimp, echipa sa a ratat primul loc cu 0,75 secunde.

Etapa, care a avut o lungime de 228,5 km, a început cu o evadare formată din șase cicliști, la nici trei kilometri de la start. Ultimul supraviețuitor al evadării, Alexey Lutsenko, a fost prins de pluton când mai erau trei kilometri până la finish.

Astăzi, în etapa a VI-a, Mark Cavendish și-ar putea adjudeca încă o victorie, pentru că are loc o altă etapă de plat, de la Aix-en-Provence la Montpellier, în lungime de 176,5 km.