Serghei Tvetcov cel mai bun roman Turul Ciclist al SibiuluiFoto: Călin Mureșan

Ieri a avut loc ultima etapă din Turul Ciclist al Sibiului, câștigată la sprint de către italianul Davide Vigano, urmat pe locul doi de către conaționalul său Mateo Malucelli. Pe locul trei s-a clasat românul Eduard Grosu.

Cicliștii au avut de parcurs de cinci ori cățărarea de categoria C de la Poplaca, care a avut o lungime de 900 de metri și o pantă medie de 6%. Cu 10 km înainte de final s-au înfruntat pe ascensiunea de la Slimnic, pe o distanță de 2,8 km, cu pantă medie de 4,28%. Urcările au fost suficient de blânde pentru ca sprinterii să treacă cu bine de ele și să se bată la final pentru victoria de etapă, pe un traseuîn ușoară urcare și pavat cu piatră cubică.

Bulgarul Nikolay Mihaylov (CCC Sprandi Polkowice) a obținut victoria în clasamentul general, după ce a terminat etapa în siguranță. Este al doilea titlu al echipei poloneze în Turul Ciclist al Sibiului, după victoria din 2013 a lui Davide Rebellin. Al doilea în clasamentul general pe timp a fost Francesco Gavazzi (Androni Giocattoli Sidermec), iar al treilea este Alex Turrin (Unieuro Wilier Trevigiani).

Serghei Țvetcov și-a păstrat tricoul acordat celui mai bun ciclist român, după ce a încheiat etapa a 4-a pe locul 36, la trei secunde de câștigător. La nivelul clasamentului general, Țvetcov a urcat până pe locul 17, la 0:13:04 de câștigător.

Serghei Tvetcov cel mai bun roman Turul Ciclist al Sibiului
Serghei Țvetcov, cel mai bun român din Turul Ciclist al Sibiului. Foto: Călin Mureșan

Daniel Crista a terminat Turul Ciclist al Sibiului îmbrăcat cu tricoul albastru, al celui mai bun sprinter.