Italianul Davide Rebellin (CCC Polsat) a câştigat prima etapă din Turul Sibiului, după ce a parcurs 143 de kilometri până la Bâlea Lac şi a luat o opţiune serioasă pentru câştigarea Turului Sibiului, potrivit Digi Sport.

Mai mult, CCC Polsat a avut trei ciclişti în primii zece în clasamentul general.

Turul Sibiului - Davide Rebellin
Turul Sibiului – Davide Rebellin

Vlad Nistor a fost cel mai bun român din prima etapă şi a terminat pe locul 15. Turul Sibiului continuă şi astăzi, pe traseul Sibiu-Voila-Păltiniş.

Davide Rebellin (42 de ani, născut în San Bonifacio, provincia Verona), și care în prezent concurează pentru echipa CCC Polkowice Polsat, este considerat unul dintre cei mai mari cicliști din istoria acestui sport.

Rebellin a revenit în ciclismul de performanță, după ce-a ispășit o suspendare de doi ani de zile ca urmare a faptului că a fost găsit pozitiv la Jocurile Olimpice din 2008.

Italianul și-a câștigat renumele în 2004, an în care a izbutit o triplă fără precedent, cu victorii în Amstel Gold Race, la Fleche Wallonne și la Liege-Bastogne-Liege.

De-a lungul carierei sale, Rebellin a câștigat, de asemenea, o etapă în Giro d’Italia, dar și altele în Paris-Nisa și Tirreno-Adriatico.