Turul Frantei 2012 - Thomas Voeckler etapa 16

Thomas Voeckler (Europcar) este la a doua victorie în Turul Franței 2012, după ce a avut o performanță extraordinară în etapa a 16-a, desfășurată miercuri, pe o distanță de 197 de kilometri, de la Pau la Bagnères-de-Luchon.

Francezul, în vârstă de 33 de ani, a atacat dintr-un grup masiv de evadați, de 33 de cicliști, și a pedalat solo către victorie, pe legendara rută din Pirinei, având de luptat cu urcările de pe  Col d’Aubisque, Col du Tourmalet, Col d’Aspin și Col de Peyresourde.

Voeckler a terminat la o distanță de 1:40 de locul doi, fostul său coleg Chris Anker Sorensen (Saxo Bank-Tinkoff Bank).

Gorka Izagirre (Euskaltel-Euskadi) l-a depășit la sprint pe Alexandre Vinokourov (Astana) pentru locul trei, la 3:22 în spatele liu Voeckler.

De parcă victoria din această etapă nu i-ar fi fost de ajuns, Voeckler a devenit și liderul cățărătorilor, depășindu-l pe  Fredrik Kessiakoff (Astana) cu trei puncte,  107 la 104.

“Pur și simplu nu-mi vine să cred ce am făcut”, a spus Voeckler. “Este genul de etapă pe care o urmăream la televizor când eram copil, iar astăzi am fost eu cel care a făcut-o.

Au existat patru curse astăzi în capul meu, fiecare urcare a fost o cursă separată. Știu fiecare metru al acestor dealuri, de la antrenamentele pe care le-am făcut în această regiune. Au fost 197 de kilometri de cursă și toți acești 197 de kilometri îi știam pe de rost”.

În clasamentul general Bradley Wiggins rămâne liderul, urmat de Chris Froome și Vincenzo Nibali. Toți trei au terminat etapa de astăzi împreună. Nibali a încercat un atac la un moment dat, dar a fost destul de repede ajuns din urmă de Froome, care i-a păstrat cadența lui Wiggins. Britanicul conduce în clasament la o diferrență de 2:05 de Froome și la 2:23 de  Nibali.

Cadel Evans este mare pierzător al etapei de astăzi, pentru că n-a mai putut pe ultima urcare și a fost lăsat mult în urmă. A căzut în clasamentul general de pe locul patru, pe locul șapte, la 8:06 de locul întâi. N-a fost Turul lui anul acesta.