Turul Frantei 2013 - Chris Froome - etapa 16Imperialul Chris Froome.

Chris Froome a devenit cel mai bine clasat ciclist din lume, după ce a câștigat Turul Franței, competiție în care a câștigat trei etape și a purtat tricoul galben timp de 13 zile, au anunțat reprezentanții Uniunii Internaționale de Ciclism (UCI).

ChrisFroomeTDFF_2976438

Froome a obținut 200 de puncte în circuitul UCI WorldTour pentru victoria sa în Turul Franței, la care i s-au mai adăugat puncte pentru victoriile de etapă. El a ajuns la un număr total de 587 de puncte.

Peter Sagan (Cannondale) a câștigat o etapă în Turul Franței și tricoul verde. El rămâne clasat pe locul doi în clasamentul UCI, cu un număr de 409 puncte. Spaniolul Joaquim Rodriguez, câștigătorul clasamentului WorldTour în 2012, a terminat pe locul trei Turul Franței și are un total de 390 de puncte în clasamentul actual.

Nairo Quintana (Movistar), care a terminat Turul Franței pe locul doi, este cel mai performant ciclist columbian. El a câștigat, de asemenea, tricoul cu buline, pentru cel mai bun cățărător și dar și tricoul alb, pentru cel mai bun tânăr ciclist. Aceste performanțe l-au propulsat pe Quintana pe locul patru în UCI WorldTour, cu un total de 366 de puncte.

Liderul anterior al clasamentului, Fabian Cancellara (Radioshack-Leopard) a căzut pe locul cinci, cu 351 de puncte. El nu a participat în Turul Franței.

Echipa lui Froome, Team Sky, conduce clasamentul pe echipe din UCI WorldTour, cu 1.360 de puncte. Pe locul doi se află Movistar, cu 1.055 de puncte, iar Katusha este pe locul trei, cu 941 de puncte.

În ceea ce priveste clasamentul pe națiuni, UCI WorldTour este condus de către echipa Spaniei, urmată de Marea Britanie și Columbia. Spania are un număr total de 1.171 de puncte, Marea Britanie 964, iar Columbia 950.

UCI WorldTour continuă sâmbătă, 27 iulie, cu Turul Poloniei, care va fi transmis la noi de către Eurosport.